fbpx

SCENTED CANDLE

6.00

Handmade candles made from palm wax, which is 100% natural material. Palm wax, unlike paraffin, does not release carcinogens.
It is one of the hardest waxes used in candles, so the candles burn very long.
Candle palm wax is sourced from certified palm plantations in Malaysia, with respect for the environment and care.
Palm wax does not leave stains. If the wax is applied to a solid surface or cloth, it can be easily cleaned with warm water.
The candles are supplemented with high-quality perfume oils, which create a light, non-intrusive aroma in the room and do not cause allergic reactions.
The burner is made of 100% cotton.
In order for the candle to burn evenly, it must be burned every time until the top of the candle completely melts.
If the candle burner is longer than 1 cm, it is recommended to shorten it so that the burner does not start to smoke.
Never leave a lit candle unattended.

Sveces lietas ar rokām no palmu vaska, kas ir 100% dabīgs izejmateriāls. Palmu vasks atšķirībā no parafīna neizdala kancerogēnas vielas. Tas ir viens no cietākajiem svecēs izmantotajiem vaskiem, tādēļ  sveces deg ļoti ilgi. Svecēs izmantotais palmu vasks iegūts sertificētās palmu plantācijās Malaizijā, saudzīgi un atbildīgi izturoties pret vidi. Palmu vasks neatstāj traipus. Ja vasks uzpil uz cietas virsmas vai auduma, to var viegli notīrīt ar siltu ūdeni. Svecēm ir pievienotas augstvērtīgas smaržeļļas, kas rada telpā vieglu, neuzbāzīgu aromātu un neizraisa alerģiskas reakcijas. Deglis izgatavots no 100% kokvilnas. Lai svece vienmērīgi degtu, to katru reizi nepieciešams dedzināt tik ilgi, līdz sveces virskārta pilnībā izkūst. Ja sveces deglis ir garāks par 1 cm, ieteicams to saīsināt, lai deglis nesāktu dūmot. Iedegtu sveci nekad neatstājiet bez uzraudzības.
Weight N/A
Design

RIGA CANDLE

Material

palm oil wax

Size

55 x 55 x 60 mm

Burn time

24 hours

Clear
  
SKU: RICAN-SVECE-KUBS-S Categories: , Tag:
Updating…
  • No products in the cart.